Co daje MINDFULNESS w miejscu pracy?

Opublikowane 11 października 2017 przez Zespół VIDI w Wpisy

Co daje MINDFULNESS w miejscu pracy?


„Całe nieszczęście ludzi polega na tym, że nie potrafią usiedzieć w jednym pokoju ani chwili spokojnie. W tym czasie wsadziliśmy do tego pokoju cały świat.”  BLAISE PASCAL Zmienne, nieprzewidywalne, wymagające i trudne do skontrolowania, środowisko współczesnej organizacji. W takim warunkach nieprzerwany ciąg myśli blokuje ukrytą głęboko w nas mądrość, włączamy tunelowe widzenie, tracąc dostęp do naszej odwagi, doświadczeń, pomysłów, kreatywności, innowacyjności. W pośpiechu, pod wpływem stresu i napięcia tracimy dostęp do tych wszystkich bezcennych zasobów, które dotychczas zgromadziliśmy.Czym NIE jest Mindfulness w miejscu pracy?

Nie jest to droga na skróty, dzięki której pracodawca uzyska bardziej skoncentrowanych i zrelaksowanych pracowników. Nie chodzi też o naukę nowych narzędzi ani pracę w zwolnionym tempie ale o zupełnie nowy sposób podejścia do wiedzy, dostępnych zasobów i możliwości. Dzięki uważności uczymy się odwagi i doświadczamy wszystkiego w zupełnie nowy sposób.Czym JEST Mindfulness w miejscu pracy?

Twórca metody profesor medycyny Jon Kabat Zinn w taki sposób zdefiniował uważność, to szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę. Uważność w miejscu pracy, odnosi się do codziennych zadań zawodowych, łączy w sobie koncentracje, gotowość do natychmiastowego działania, a także pozwala pracować pod presją czasu nie tracąc energii i nie osądzając, skupiając się na tym co ważne bez koncepcji i bez pomysłu, jak powinno być. Uważność pozwala rozumieć i widzieć więcej. Wymaga stałej obserwacji siebie i tego, co cie otacza. Jeśli chcesz doświadczyć uważności, skup się na obecnej chwili, a kiedy rozmawiasz skoncentruj się na rozmówcy. Wykonując określoną pracę w obszarze uważności, ćwicząc i widząc szerzej stajesz się ekspertem w kluczowych obszarach biznesowych wzmacniając cechy osobowości, podnosząc kompetencje rynkowe, wpływając na efektywność, komunikacje, organizacje i zespół budując tym samym jakościowe relacje z klientem wewnętrznym i zewnętrznym.CECHY OSOBOWOŚCI:

CIERPLIWOŚĆ : ze spokojem podchodzisz do pojawiających się problemów i radzisz sobie doskonale w sytuacjach trudnych i emocjonalnych. Cierpliwie i konsekwentnie dążysz do rozwiązania trudności. Jesteś wyrozumiały wobec współpracowników, partnerów biznesowych i klientów. Z uwagą starasz się poznać i zrozumieć stanowiska by w klejonym kroku dokonać najkorzystniejszych wyborów i decyzji. 

INTELIGENCJA EMOCJONALNA : ważność jako element treningu inteligencji emocjonalnej. Rozpoznajesz swoje emocje i umiesz nad nimi panować tak, aby w każdej sytuacji dopasować swoje zachowanie i sposób postępowania do okoliczności. Wiesz co twoja postawa robi innym i w jaki sposób twój aktualny stan wpływa na zachowania członków zespołu. 

OPANOWANIE I RADZENIE SOBIE ZE STRESEM : przed podjęciem działania analizuje okoliczności i interesuje go zdanie innych. Nie podejmuje decyzji pod wpływem chwili lub emocji. W sytuacjach trudnych zachowuje równowagę, nie wpada w panikę i nie ulega presji okoliczności lub innych osób. Jest świadomy swojego stanu i towarzyszących mu emocji. Potrafi wykorzystać zasoby do rozładowania sytuacji stresowych o dużym poziomie emocji.KOMPETENCJE RYNKOWE:

NASTAWIENIE NA KLIENTA -  działa z myślą o kliencie. Buduje i utrzymuje korzystne relacje z klientami poprzez rozumienie ich oczekiwań i wymagań bieżących oraz przyszłych, nawiązywanie i utrzymywanie skutecznej współpracy, zdobywanie zaufania i szacunku klienta. Na podstawie zbieranych informacji udoskonala produkt i usługę. 

OCENA POTRZEB KLIENTA -  wymianę informacji z klientem prowadzi w sposób umożliwiający poznanie i odpowiednie sklasyfikowanie jego potrzeb. Wie jakie informacje i dane są potrzebne do skonstruowania optymalnej oferty. 

RELACJE Z KLIENTAMI - nawiązuje i skutecznie utrzymuje współpracę z Klientami. Jest kreatywny w budowaniu z nimi pozytywnych relacji biznesowych. Identyfikuje się z celami Klienta i aktywnie działa w kierunku przygotowania właściwej propozycji pamiętając jednocześnie o celach organizacji. Będąc uważnym, staniesz się dobrym słuchaczem. Skupisz się nie tylko na tym, co Ty masz do powiedzenia, ale przede wszystkim łatwiej Ci będzie docenić punkt widzenia Twojego klienta.EFEKTYWNOŚĆ W MIEJSCU PRACY:

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW do pojawiających się problemów podchodzi racjonalnie, z rozwagą i otwartością. Nie chowa się przed nimi. Potrafi analizować problem z wielu punktów widzenia i znajdować optymalne i trafne ich rozwiązanie.

ELASTYCZNOŚĆ MYŚLENIA umie myśleć nieschematycznie i poszukuje niestandardowych rozwiązań wtedy, kiedy jest to konieczne. Ma świadomość dostępnych zasobów i obszarów, na które ma wpływ, kierując uwagę i wykorzystując wszystkie dostępne możliwości utrzymując właściwy dla organizacji i efektywny zbiór kluczowych wartości w łatwych, jak i trudnych sytuacjach. Postępuje zgodnie z przyjętymi przez firmę zasadami.

KREATYWNOŚĆ jest autorem wielu nowatorskich pomysłów. Umiesz poszukiwać niestandardowych rozwiązań kiedy jest to konieczne. Umiesz wykorzystywać wiedzę i doświadczenie do sprawdzania obszarów w celu znalezienia skutecznych rozwiązań.KOMUNIKACJA:

ASERTYWNOŚĆ wierzy we własne opinie i pomysły. Potrafi przyjmować informacje zwrotne, w tym krytyczne uwagi na ich temat i umie je użytecznie wykorzystać. Zna narzędzia samoregulacji, które pozwalają mu wpłynąć na własny stan emocjonalny, nie podejmując ataków osobistych w merytorycznej dyskusji. 

PRZEKAZYWANIE INFORMACJI zapewnia swoim podwładnym, przełożonym i współpracownikom właściwy i we właściwym czasie dostęp do informacji i zachęca innych do komunikacji otwartej. Z góry planuje treść, formę oraz medium przekazu komunikacyjnego dostosowując je do odbiorcy i poziomu jego percepcji. Jego komunikaty są precyzyjne. 

OTWARTA ROZMOWA jego komunikaty są precyzyjne. Sprawdza w jaki sposób zostały one odebrane i zinterpretowane. Umie odbierać komunikaty do niego adresowane w sposób jednoznaczny. Umie aktywnie słuchać, zapewnia właściwy dostęp do informacji i zachęca innych do otwartej rozmowy.ORGANIZACJA I ZESPÓŁ:

PLANOWANIE wyznacza cele, priorytety i tworzy realistyczne plany działania. W sposób trafny planuje działania, czas i zasoby potrzebne do realizacji planów i osiągnięcia założonych celów.Przyjmowanie szerokiej perspektywy. Jego wiedza i doświadczenie dają możliwość spojrzenia i oceny sytuacji z szerokiej perspektywy. W analizie zagadnień rozważa różnorodne ich aspekty oraz okoliczności, zagrożenia i skutki. 

WYTRWAŁOŚĆ posiada umiejętność dążenia do celu. Potrafi pokonywać przeszkody i niedogodności. Wszystkie cele realizuje do końca. Szybko przyswaja sobie nową wiedzę i umiejętności. Szybko analizuje i wyciąga wnioski dla dalszego działania. Szybko uczy się nowego środowiska pracy i warunków zewnętrznych. 

WSPÓŁPRACA WEWNĄTRZ FIRMOWA realizuje cele firmy. Utrzymuje dobre relacje z pracownikami innych zespołów w ramach firmy. Buduje pozytywne nastawienie do innych działów i osób. Rozumie cel swojej pracy, dobrze układa swoje relacje. O ważnych kwestiach rozmawia w sposób spokojny i opanowany.

 Dziękujemy Ci, że jesteś z nami.

Dajemy gotowe rozwiązania i narzędzia do pracy oraz wsparcie i motywację.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na newsletter.

Zostaw swój adres e-mail na vidi.superszkolenia.pl, a dodatkowo dostaniesz rabat na nasze szkolenia.

x
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach na blogu!

Zobacz podobne wpisy:
Zobacz wpis
Jak "efekt halo" wpływa na wizerunek doradcy klienta?
EFEKT HALO A WIZERUNEK DORADCY KLIENTA EFEKT HALO - tendencja do automatycznego przypisywania cech osobowościowych na podstawie pozytywnego lub negatywnego pierwszego wrażenia. W ramach tego [...]
Zobacz wpis
KRYTYKA – jak wyrażać i przyjmować trudne słowa
Czasem jako kierownik, szef czy człowiek musisz zmierzyć się z trudnym zadaniem, by wyrazić niepochlebne zdanie o pracy lub postawie drugiej osoby. Poniżej dowiesz się jak przyjmować krytykę [...]
Zobacz wpis
List pracującej mamy do świętego Mikołaja
Cały rok byłam bardzo grzeczną mamusią. Karmiłam, myłam i głaskałam na żądanie dwójkę moich dzieci... [...]
Dodaj komentarz
To pole musi być wypełnione
To pole musi być wypełnione

To pole musi być wypełnione

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.