Jak zmniejszyć stres?

Opublikowane 16 maja 2019 przez Beata Kubicius w Twoja extra strefa

Napięcie związane z pracą sprawia, że także w czasie prywatnym pracownicy nie są w stanie przestać myśleć o sprawach zawodowych. Powoduje to konflikty z bliskimi osobami, zmniejsza możliwości odpoczynku i realizowania pasji. A to znów skutkuje podwyższonym stresem w pracy. 

Zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym sprawia, że pracownik jest w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej, bardziej angażuje się w pracę, osiąga w niej lepsze wyniki, a poziom odczuwanego przez niego stresu jest znacznie niższy.Jak zmniejszyć stres?Wprowadź zmiany.

Zastanów się, co mogłoby sprawić, żeby w Twoim życiu było wystarczająco dużo czasu na ważne dla Ciebie sprawy. Przeanalizuj „Listę zadań” z całego tygodnia. Które zadania były najmniej istotne? Które z nich możesz przekazać komuś z pracy lub rodziny? A z których można w ogóle zrezygnować? Wprowadzając zmiany, zastosuj strategię małych kroków. Łatwiej wtedy o sukces i utrzymanie motywacji. Zamiast np. rewolucjonizować cały system odżywiania, zacznij od regularnego jedzenia śniadań i większej ilości warzyw. Stopniowo będziesz wprowadzać kolejne zmiany, tworząc nowe nawyki.Określ priorytety.

Świetnym sposobem na organizację czasu a tym samym zmniejszenie stresu jest sporządzanie listy spraw do realizowania. Sporządzona lista ułatwi kontrolowanie równowagi pomiędzy pracą i pozostałymi dziedzinami życia.


Twoja dobowa energia.

Obserwuj swój poziom energii, jaki odczuwasz w poszczególnych godzinach dnia od porannego obudzenia się do położenia się do snu wieczorem. odpowiedz sobie na pytania.

a) Kiedy masz najwyższy poziom energii, a kiedy najniższy?

b) Jak wykorzystujesz wysoki poziom energii? Czy czas wykonywania zadań w pracy jest dostosowany do Twojego poziomu energii?

c) Co mógłbyś zmienić?


Dbaj o ciało i umysł.

Ćwiczenia fizyczne skutecznie redukują stres i sprawiają, że organizm produkuje endorfiny (hormony szczęścia). Dlatego w ciągu tygodnia warto znaleźć czas na ruch (pomoże Ci w tym ćwiczenie „Lista zadań”, o którym wspomniano wcześniej). Niskiemu poziomowi stresu sprzyja także medytacja. Nawet przy największym obciążeniu pracą można wygospodarować na nią kilka minut rano i wieczorem. Zasady prostej medytacji znajdziesz w rozdziale dotyczącym technik antystresowych.


Nie musisz być perfekcyjny.

Wiele osób nastawienie na perfekcję wypracowało w okresie szkolnym i często były za nią wynagradzane. Dorosły człowiek, pracujący zawodowo i posiadający rodzinę, ma zdecydowanie więcej obowiązków niż w czasach szkolnych czy studenckich. Jeżeli nadal będziesz oczekiwał od siebie perfekcji, możesz być narażony na silny stres i wypalenie zawodowe. Nastawienie na skuteczność wykonania zadań jest znacznie bardziej użyteczne niż doskonałość.Wyłącz telefon i Internet.

Oczywiście nie w pracy, a w czasie przeznaczonym na wypoczynek czy kontakt z rodziną. Stałe „podłączenie” do telefonu czy Internetu powoduje również stres, ponieważ rodzi potrzebę ciągłego sprawdzania, czy przypadkiem nie otrzymałeś informacji dotyczącej Twojej pracy. Ogranicz wszystko, co marnuje Twój czas.Oto jeszcze kilka innych prostych rad jak ograniczyć stres w naszym życiu:


a) Poznaj dobrze przyczynę stresu.
b) Naucz się mówić "nie”.
c) Naucz się wyrażać emocje.
d) Zachowaj dystans.
e) Akceptuj siebie.
f) Zweryfikuj zgodności celów i wymagań w pracy ze swoimi własnymi potrzebami.
g) Określ swoje potrzeby i granice, w razie potrzeby zredukuj, o ile to możliwe, liczbę obowiązków.
h) Rozwijaj asertywną postawę w relacjach ze współpracownikami i przełożonymi.
i) Organizuj pracę w taki sposób, by przeciwdziałać wykonywaniu kilku zadań w tym samym czasie.
j) Dostosuj zawodową aktywność do własnego potencjału energetycznego i jego dynamiki.
k) Zwiększ dystans, gdy kontakty z ludźmi są zbyt wyczerpujące emocjonalnie lub psychicznie.
l) Zmień styl życia – odpowiednia ilość snu, ruch, dieta.
m) Stosuj techniki redukujące stres.
n) Skorzystaj z pomocy bliskich i osób specjalizujących się w radzeniu sobie ze stresem.Dziękujemy Ci, że jesteś z nami.

Dajemy gotowe rozwiązania i narzędzia do pracy oraz wsparcie i motywację.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na newsletter.

Zostaw swój adres e-mail na vidi.superszkolenia.pl, a dodatkowo dostaniesz rabat na nasze szkolenia.

x
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach na blogu!

Zobacz podobne wpisy:
Zobacz wpis
Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym?
Do niedawna o przypadkach wypalenia zawodowego mówiło się w sytuacji, gdy rola zawodowa polegała na nieustającej interakcji z drugim człowiekiem. [...]
Zobacz wpis
KREOWANIE WŁASNEGO WIZERUNKU
„Umiejętność postępowania z ludźmi jest takim samym towarem handlowym jak cukier czy kawa. I zapłacę za te umiejętność więcej niż za jakakolwiek inną pod słońcem” Świat [...]
Zobacz wpis
Masz tylko 11 sekund na pierwsze wrażenie!
Jak wskazują badania tylko tyle potrzeba naszemu rozmówcy, na wyrobienie sobie wstępnej opinie na nasz temat.Czyli masz 11 sekund na pierwsze wrażenie, czy w [...]
Dodaj komentarz
To pole musi być wypełnione
To pole musi być wypełnione

To pole musi być wypełnione

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.