Kierowanie zespołem - jak zarządzać pracownikami?

Opublikowane 31 maja 2020 przez Beata Kubicius w Strefa szefa

KIEROWANIE ZESPOŁEM - jak  kierować i  motywować pracowników?Kierowanie zespołem, zarządzanie ludźmi to umiejętność współpracy i komunikacji. Ty jak szef i lider wpływasz na to, jaki masz zespół, jak on działa. Nie każdy z nas jest urodzonym przywódcą, jednak można się tego nauczyć.


Tak wiem, że nie zawsze sam wybierasz swoich współpracowników, możesz jednak na nich wpływać. Jesteś szefem!Znasz pewnie powiedzenie, że ryba psuje się od głowy lub inne, że pracownicy często nie odchodzą od firmy, ale zostawiają firmy z powodu szefa.Skuteczny szef posiada umiejętność rozmowy i budowania relacji z ludźmi. Wiesz, że za twoim sukcesem stoją w dużej mierze twoi ludzie. Osiągasz cele, jakie dostałeś lub sobie wyznaczyłeś ze swoim personelem.


Twój zespół może się rozwijać i rosnąć. Będzie działa coraz efektywniej. Będzie bardziej samodzielny. Będzie zaangażowany. Pod jednym warunkiem - jak szef dasz mu możliwości.  


Często pewnie myślisz, o tym co możesz zrobić, by twoi współpracownicy dali z siebie więcej. Skutecznie realizowali zadania. Tworzyli zgrany zespół.
Jako szef zespołu, przedsiębiorca masz wiele na głowie i chcesz stworzyć fantastyczny, zaangażowany i skuteczny zespół. Jak szef podejmujesz szereg działań i mnóstwo decyzji. Wiem, bycie szefem to wymagająca misja. 


Kierowanie zespołem to wyzwanie.


Twoje zdanie to delegowanie Egzekwowanie wykonania zadań i poleceń. Ocena pracowników, czyli pilnowanie, karanie i czy nagradzanie. Motywowanie, wspomaganie i dawanie wsparcia. Rozwiązywanie konfliktów i trudnych sytuacji. 

To stresująca  i wymagająca rola. Pracujesz z różnymi ludźmi i w różnych warunkach. Czasem odczuwasz presje czasu, pieniądza czy sytuacji. Jest wiele elementów powodujących trudności i stres. Musisz panować na wieloma czynnikami naraz.


Jak kierować pracownikami?


Buduj relację, zaufanie.


Chcesz być fajnym szefem i mieć fantastyczny zespół. Każdy z nas chce być profesjonalistą, w tym co robi, ty jak szef również.  Każdy z nas marzy o ludzkim szefie, wymagającym profesjonalny, obiektywnym, ale ludzkim szefie.Może czasem się złościć na swoich ludzi. Wytykasz im brak zaangażowania. Widzisz ich błędy. Chcesz, by robili więcej. Masz dość ciągłego pokazywania palcem, co mają robić. Chcesz, by działali samodzielnie. Jesteś zmęczony tym, że musisz pilnować ich pracy.


Każdy z twoich ludzi, chce czuć, że jest potrzebny. Że jest ważną częścią czegoś większego. To Ty jako szef oddziałujesz na ich zachowania i postawy. 


Warto spojrzeć na sobie- szefa z boku i sprawdzić jak rozmawiamy z zespołem. Jak mówimy do ludzi. Jak ich traktujemy.Ufaj ludziom, sprawdzaj, doceniaj, motywuj.

 

Jeśli w twoim zespole brakuje samodzielności - to zastawów się czy im ja dałeś. Czy doceniłeś kreatywne pomysły i rozwiązania?

Czy dałeś możliwość zaproponowania rozwiązania i umożliwiłeś jego wdrożenie?

Czy też od początku do końca - pokazujesz jak, ma coś wyglądać i oczekujesz wykonania danej czynności zgodnie ze wskazówkami.Jasne, może teraz pomyśleć, że jak zostawię im dowolność w działaniu, to pewnie to zepsują. O ile nie jesteś liderem linii produkcyjnej, gdzie wszystko ma określony porządek. To  warto dać im pewne pole do popisu. Ustalić jakiego efektu oczekujesz. Wskazać jakich procedur mają się trzymać. Określić zasady działania.  Sprawdzić jak twój zespół, czy konkrety pracownik chciałaby wykonać to zadanie. Wyznaczyć osoby odpowiedzialne za poszczególne elementy i czuwać. 

Czyli powoli krok po kroku oddawać im samodzielność.


Doceniaj proaktywność i pomysły. Bądź otwarty.


                 

Liderem się zostaje. Nikt nie rodzi się przywódcą.  Każdy z nas może nabyć umiejętność inspirowania, motywowania i dowodzenia. 

Według Sineka* kompetencji przywódczych, umiejętności kierowani zespołem i zarządzania ludźmi  da się uczyć. Wzmacniają je dobre praktyki i czas.  Każdy z nas może rozwinąć w sobie zdolności bycia profesjonalnym szefem i efektywnie kierować zespołem.

Jak profesjonalnie kierować zespołem? Stosuj kilka zasada:


  • buduj autorytet w oparciu o swój profesjonalizm

  • bądź stanowczy  w działaniu

  • słuchaj swoich ludzi i rozmawiaj z nimi

  • czuwaj na profesjonalnym wykonaniem zadań

  • bądź człowiekiem - wyrozumiałość i empatia, obiektywizmPomocne mogą być szkolenia dla szefów, kadry kierowniczej i szkolenia z zarządzania, kierowania ludźmi.* Simon Sinek, mówca TED, autor książek "Leaders Eat Last" i "Together is Better"


ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER>>> TUTAJ, aby dostać wskazówki, jak zarządzać ludźmi, jak kierować personelem.Dziękujemy Ci, że jesteś z nami.

Dajemy gotowe rozwiązania i narzędzia do pracy oraz wsparcie i motywację.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na newsletter.

Zostaw swój adres e-mail na vidi.superszkolenia.pl, a dodatkowo dostaniesz rabat na nasze szkolenia.

x
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach na blogu!

Zobacz podobne wpisy:
Zobacz wpis
Czas na podsumowanie - zobacz na co warto zwrócić uwagę?
Gdy wchodzimy w ostatni kwartał roku zazwyczaj czeka nas sprawozdanie z wydajności firmy. Nawet jeśli Twoja firma ma już określoną strukturę w codziennym funkcjonowaniu, [...]
Zobacz wpis
Jak wybrać skuteczne szkolenie sprzedażowe
Szkolenia handlowe, to jedne z najczęściej wybieranych szkoleń na rynku. Nie dziwi więc, że większość firm szkoleniowych ma w swoim portfolio szkolenia dedykowane działom [...]
Zobacz wpis
ROLA MENEDŻERA SPRZEDAŻY – CZYM POWINIEN ZARZĄDZAĆ?
Przychody ze sprzedaży, miesięczny plan sprzedaży, ilość odbytych spotkań przez handlowca. Czym tak naprawdę powinien zarządzać menedżer sprzedaży? Na co ma bezpośredni wpływ, a [...]
Dodaj komentarz
To pole musi być wypełnione
To pole musi być wypełnione

To pole musi być wypełnione

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.