Jak zbudować dobrą atmosferę w pracy?

Opublikowane 11 lutego 2020 przez Beata Kubicius w Strefa szefa

Dobra atmosfera w pracy w zespole przekłada się na efektywność wykonywanej pracy, wpływa na skuteczność naszych działań, na nasze dobre samopoczucie, które odzwierciedla się w jakości wykonywanych obowiązków.


Dobra atmosfera, czyli taka, w której każdy z członków zespołu czuje się dobrze, czuje, że jest traktowany z szacunkiem, ma swobodę wypowiedzi i wzajemne relacje mają pozytywny charakter. Dobra atmosfera w pracy i partnerskie stosunki to jest istotny czynnik środowiska, w którym pracujemy.


Spędzamy w pracy jedną trzecią naszego życia, w związku z tym warto zadbać o wzajemny szacunek, dobre relacje z pracownikami.


Każdy z nas marzy o tym, że idzie do pracy z przyjemnością, ponieważ chce spotkać się tam ze swoimi dobrymi znajomymi.

Każdy z nas chce pracować u boku kogoś, przy kim czuje się dobrze, na kogo wsparcie może liczyć.

Każdy z nas chce przychodzić do pracy z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem. 

Każdy z nas chce mieć pewność, że w pracy spotka się z szacunkiem i zrozumieniem, a każdą sprawę związaną z pracą może zgłosić i zostanie ona rozpatrzona.


Jeżeli atmosfera w pracy nie jest dla nas komfortowa, to pracujemy mniej efektywnie i czujemy się przeciążenie zadaniami. Często nie mamy pomysłów na usprawnienia oraz okazujemy nieprzychylność innym pomysłom i zmianom. Negatywna myśli o pracy mogą powodować stres, wypalenie zawodowe i niskie wyniki, spada nasze zaangażowanie w pracę.


Dobra atmosfera jest często ważniejsza niż wynagrodzenie i niestety negatywna jest powodem do tego, że odchodzimy z pracą. Z wielu badań satysfakcji pracowników jest podstawowym czynnikiem atrakcyjności pracy i jednym z głównych amortyzatorów działań.


Jest to zadanie dla każdego szefa kierownika i menedżera. W dużej mierze to on odpowiada za dobrą atmosferę i partnerskie stosunki w firmie.

Jeden kierownik, manager ma olbrzymi wpływ na jakość tej atmosfery i może sprawić, że będzie nam się lepiej pracowało.


Zyska na tym przede wszystkim jakość naszej pracy, nasza efektywność, ogólne zadowolenie, które przekłada się na nasze życie.


Napięta atmosfera, trudne relacje, brak dobrych znajomych rujnują naszą produktywność, odbijają się na naszym zdrowiu, zarówno psychicznym, jak i fizycznym.


Nikt z nas nie lubi:


 • kiedy ktoś z byka patrzy na koleżankę,


 • kiedy ktoś jest nieprzyjemny, wulgarny, arogancki czy też zaciekle walczy z innymi współpracownikami,


 • kiedy ktoś jest egoistyczny, toksyczny, czy też najzwyczajniej w świecie nie okazuje nam szacunku,


 • kiedy ktoś ocenia nas i nie okazuje szacunku.


Najważniejszym elementem dobrej atmosfery wśród osób, z którymi współpracujemy jest przede wszystkim szacunek i kultura osobista, czyli zwykłe dzień dobry, dziękuję, przepraszam to podstawa.


Kolejny istotny element wypływający również z szacunku to wzajemne pozytywne relacje zarówno pomiędzy współpracownikami, jak i pracownikami i kierownictwem.


Okazywanie szacunku i wzajemne zaufanie pomiędzy kierownictwem a pracownikami jest fundamentem pozytywnej atmosfery. Zaufanie wymaga od nas współpracy i czasu, a przede wszystkim wiarygodności, uczciwości, autentyczności i empatii.


Jak stworzyć dobrą atmosferę w pracy?


 1. Zadbaj o wzajemny szacunek i zwykłą ludzką życzliwość ze strony współpracowników, nie pozwól, żeby kogoś obmawiano, żeby za kogoś plecami źle mówiono o pracy, jaką wykonuje lub o poglądach kogoś. Nie pozwól, by stawiano kogoś w złym świetle, czy też nie dopuszczaj do „złośliwości". Czuwaj, by każdy czuł się dobrze w Twoim towarzystwie i współpracowników.


 1. Dbaj o wzajemną pomoc i wsparcie, nie pozostawaj obojętny na to, że ktoś zespołu słabiej sobie radzi lub jakieś zadanie jest dla niego trudne, pomóż mu sam lub wyznacz wsparcie. Pamiętaj o tym, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie potrzebował wsparcia.


 1. Dbaj o wysoką kulturę osobistą jako szef - świeć przykładem (korona Ci z głowy nie spadnie, jak pierwszy powiesz pracownikowi: dzień dobry czy użyjesz: dziękuję, proszę o... Niby te zwroty są oczywiste, jednak nie często stosowane).


 1. Ustal jasny podział zadań i jasny proces komunikacji, żeby nikt nie czuł się pominięty, niedoinformowany.


 1. Rozwiązuj konflikty już na etapie, kiedy się tylko pojawiają. Omawiaj i reaguj na każdą trudną sytuację, one zawsze będą się pojawiały; ten sposób zbudujesz wśród współpracowników świadomość, że każdą sprawę możecie rozwiązać dzięki temu wasza współpraca będzie przebiegała bez większych napięć.


 1. Dbaj o elastyczne podejście zarówno do pracy, jak i do rozwiązywania problemów firmowych i osobistych  )jeśli zdarzy się, że Twój pracownik musi zmienić grafik z ważnego powodu: idź mu na rękę).


 1. Szefie, traktuj wszystkich równo. Równo rozdawaj obowiązki i przywileje, nie wyróżniaj  nikogo, ponieważ trudno jest współpracować w zespole, gdzie wyróżniane są tylko wybrane osoby.


 1. Prowadź jasny system oceny pracy tak, żeby każdy wiedział, za co są nagrody i bonusy, ale również każdy wiedział, jakie są konsekwencje tego, że na przykład regularnie spóźnię się do pracy.


 1. Jeśli masz możliwość, dbaj o dobrą aranżację miejsca pracy i wygodne biuro, zorganizuj coś poza firmą.


Co daje dobra atmosfera w pracy?Pamiętaj, szczęśliwi i zadowoleni pracownicy są bardziej efektywni, mają mniej wolnych dni i chętnie przychodzą do pracy, czyli pozytywna atmosfera w pracy wpływa na to, że mamy mniej nieobecności, mniej chorobowego.


Budowanie pozytywnej atmosfery w pracy wymaga ciągłej i stałej uważności. Z pewnością nie pożałujesz, że stworzyłeś zgrany zespół, który dobrze się rozumie i dąży do wspólnego celu. Zapewne przełoży się to na wymierne korzyści dla całej firmy.


Pozytywna atmosfera w pracy działa jak motywator, który zachęcając do działania, wpływa na większą produktywność i lepsze wykorzystanie czasu.


Dobra atmosfera to również większe zaangażowanie w projekty i większa dbałość o rezultat końcowy, dlatego że wszystkim zależy na tym, żeby osiągnąć wyznaczony cel a wzajemna współpraca i relacje wpływają na to, że gramy do jednej bramki.


Przyjemna atmosfera w pracy wpływa również na to, że nasi współpracownicy chętnie przekażą innym informację o pracy u nas, co wpływa na nasz wizerunek.Co jest moim zdaniem najważniejsze zbudowaniu do dobrej atmosfery w pracy? 


Bądźmy dla siebie po prostu mili. Pomagajmy sobie nawzajem i dbajmy o siebie. Grajmy razem do jednej bramki.

Jednego dnia ja mogę być w potrzebie, drugiego dnia moja koleżanka. Jednego dnia Ty możesz mieć gorszy dzień, innego ja. Jednego dnia mi się coś uda, innego Tobie. Taka zwykła ludzka serdeczność! Zasady dobrej współpracy: 

 • Nikt z nas nie jest perfekcyjny! A błędy to rzecz ludzka! Każdy popełnia błędy, każdy się może czasem pomylić i każdy może inaczej patrzeć na daną rzecz.

 • Skupmy się na szukaniu rozwiązania a nie na szukaniu winnego lub tego, który ma rację, czy wie lepiej. Takie podejście pomaga w budowaniu dobrej atmosfery i współpracy.

 • Jeśli tylko możesz to graj zespołowo, nie od dziś wiadomo, że przez współpracę w zespole można osiągnąć znacznie więcej niż w pojedynkę. Sam możesz zdziałać bardzo dużo, ale z zespołem znacznie WIĘCEJ. 

 • W rożnorodności siła, ciesz się towarzystwem innych od Ciebie osób. 
Współpraca to sztuka wzajemnego wsparcia, wzajemnego uzupełniania się. To sztuka kompromisu. 


Dobry związek cechuje dobra atmosfera i jest on oparty na pełnym szacunku i wzajemnym zrozumieniu i uszanowaniu potrzeb każdej osoby tak, żeby każdy czuł się komfortowo.

Dziękujemy Ci, że jesteś z nami.

Dajemy gotowe rozwiązania i narzędzia do pracy oraz wsparcie i motywację.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na newsletter.

Zostaw swój adres e-mail na vidi.superszkolenia.pl, a dodatkowo dostaniesz rabat na nasze szkolenia.

x
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach na blogu!

Zobacz podobne wpisy:
Zobacz wpis
BUDOWANE ZESPOŁU – jak stworzyć idealny zespół do pracy ?
Jeśli poważnie myślisz o stworzeniu idealnego zespołu w pracy, powinieneś zastanowić się nad tym dlaczego chcesz mieć zgranych ludzi wokół siebie. [...]
Zobacz wpis
Skuteczne delegowanie zadań pracownikom
Delegowanie zadań to jedno z bazowych umiejętności kadry kierowniczej. Wydaje się banalnym zadaniem – czyli poproszenie kogoś, by coś dla nas zrobił. Tylko dlaczego czasem [...]
Zobacz wpis
Motywowanie pracowników - 10 kroków
Nikt nie chce pracować za darmo, przynajmniej nie w każdej sytuacji. Warto powiedzieć, że same pieniądze nie są jedynym motywatorem do efektywnej pracy. [...]
Dodaj komentarz
To pole musi być wypełnione
To pole musi być wypełnione

To pole musi być wypełnione

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.