Jak skutecznie delegować? Poznaj strukturę efektywnego delegowania.

Opublikowane 3 listopada 2020 przez Beata Kubicius w Strefa szefa

Skutki dobrego delegowania mogą być naprawdę niezwykle silne!


Skuteczne delegowanie polega na wzmacnianiu talentów w zespole, łączeniu ludzi i ich umiejętność tak, aby pracować mądrzej, efektywniej, a nie ciężko i samemu.


Zadanie szefa to budowanie zaangażowanego i skutecznego zespołu. Delegowanie to najlepsze narzędzie szefa do rozwoju firmy, pracowników.Zalety delegowania:

 • motywacja pracowników 

 • wzrost zaangażowania w realizację zadań 

 • lepsza organizacja zadań 

 • odciążenie szefa od zadań mniej ważnych

 • korzystanie w większym stopniu z wiedzy i umiejętności pracowników, dzielenie się wiedzą zarówno przez szefów jak i pracowników 

 • podniesienie kompetencji pracowników

 • wzrost zadowolenia z pracy 

 • poprawa relacji, wzmocnienie relacje menedżera z podwładnymi

 • zwiększenie wydajność


Delegowanie należy traktować w kategoriach możliwości rozwoju, doskonalenia własnych umiejętności, poszerzania wiedzy i umacniania organizacji dzięki zastosowaniu wyższych kompetencji  


"Delegowanie, jak każda forma przekazywania upoważnień do samodzielnych decyzji, jest uznawane za formę motywacji pracownika. Pracownicy czują się docenieni i obdarzeni zaufaniem a ponadto czują się bardziej zaangażowani w firmę".*Szef często pozostaje odpowiedzialny za oddelegowane zadanie i przez to często woli je dla bezpieczeństwa wykonać samemu. Przez to staje się "asystentem pracowników", a nie ich liderem, przywódcą. Delegowanie to przekazywanie władzy, co stanowi często przeszkodę w przekazywaniu zadań.  Zamiast zanurzać się po uszy w pracy, sięgnij po delegowanie. Zaoferujesz dzięki temu wszystkim pracownikom równe szanse i zastosujesz swoje umiejętności przywódcze.


Skutecznym szef i lider deleguje zadania z pożytkiem dla firmy i współpracowników. Umiejętnością ta wymaga treningu i ćwiczeń.


Praktyka czyni mistrza. Skuteczne delegowanie zadań jest kluczową umiejętnością menadżerską.

Dzięki temu  twoi współpracownicy mają większą motywację do pracy, wykazują większe zaangażowanie i biorą odpowiedzialność za wykonane zadania. 


Jeśli chcesz przekazać pracownikowi zadanie, uwzględnij potencjalne korzyści płynące dla każdego pracownika – dowiedz się co motywuje każdego z nich

Zasady delegowania

Manager powinien:

 • Spośród zespołu wybrać najbardziej kompetentne osoby, które w przyszłości będą odpowiedzialne za wykonanie danego zadania;

 • Dokładnie wytłumaczyć podwładnemu, na czym polega zadanie i jakie są jego cele;

 • Dokładnie określić zakres samodzielności decyzji, które może podejmować pracownik oraz tych, które są mu z góry narzucone (np. budżet);

 • Poinformować innych o przekazaniu upoważnień podwładnemu a w szczególności osobom, którymi będzie zarządzał oddelegowany;

 • Przygotować się do kontrolowania zleconego zadania;

 • Służyć pomocą oddelegowanemu pracownikowi;

 • Wykonanie zadania powinno zostać nagrodzone.”*
Kluczem w delegowaniu jest zaufanie. Warto przygotować się do delegowania zadania, wskazać współpracownikom korzyść wynikające z realizacji. Jeśli chcesz przekazać pracownikowi zadanie, uwzględnij potencjalne korzyści płynące dla każdego pracownika – dowiedz się co motywuje każdego z nichDelegowanie to dzielenie się odpowiedzialnością szefa ze współpracownikami.


Poznaj strukturę efektywnego delegowania.

 1. Opisz zadanie 

 2. Przedstaw cel zadania 

 3. Zmotywuj współpracownika 

 4. Zrozumienie zadania. Upewnij się, że współpracownik rozumie to zadanie tak jak Ty. 

 5. Opis realizacji - zapytaj o sposób realizacji 

 6. Trudności - ustal co może stanąć na drodze realizacji zadania.

 7. Ustal harmonogram działania 

 8. Poproś współpracownika o podsumowanie tego co zostało ustalone. ✅ Opisz zadanie - powiedz pracownikowi, czego od niego oczekujesz. Przekaż jasno jakiego efektu końcowego oczekujesz.


 ✅ Przedstaw cel zadania.  Powiąż zadanie z planami działu i firmy, czyli przedstaw cel zadania - po co ma to robić, co z tego wynika dla Twojego działu i firmy.


 ✅ Zmotywuj współpracownika.  Zmotywuj pracownika do zrealizowania tego zadania, np. nawiązując do jego mocnych stron i celu, który ma być osiągnięty (szybkie wdrożenie nowych handlowców, a on jest świetnym sprzedawcą i potrafi doskonale przekazywać swoją wiedzę i umiejętności).


 ✅ Zrozumienie zadania. Upewnij się, że współpracownik rozumie to zadanie tak jak Ty. Upewnij się, że tak samo rozumiecie kryteria poprawnie wykonanego zadania.


 ✅ Sposób realizacja. Dowiedz się, w jaki sposób pracownik chce zrealizować zadanie - zapytaj jak zamierza je wykonać. Dzięki temu zwiększy się jego motywacja i zaangażowanie w realizację zadania.


 ✅ Trudności. Pomóż pracownikowi w przewidzeniu i ominięciu zagrożeń na drodze do realizacji delegowanego mu zadania - zwróć na nie uwagę i zapytaj jak chce sobie z nimi poradzić, staraj się nie dawać mu gotowych odpowiedzi.


 ✅ Harmonogram. Ustal poszczególne etapy i kluczowe punkty realizacji. Upewnij się, że macie takie samo spojrzenie na oś czasu i terminy, kluczowe dla realizacji zadania.  Opracujcie terminy spotkań w celu omówienia kolejnych kroków.


 ✅ Podsumowanie. Zrobienie posumowania przez współpracownika ma na celu omówienie realizacji planu i oczekiwanego wyniku, harmonogramu prac, ale przede wszystkim ustalenie, czy idziemy razem wspólną drogą. Dzięki temu zyskujemy pewność, że zlecone zadanie będzie dobrze realizowane. Dobry szef wyznacza poziom, przekazuje odpowiedzialność, dzieli się splendorem i zaszczytami  z zespołem.

Dobry szef wie, że jego siłą jest zespół a delegowanie doskonałym narzędziem. 

Wystarczy tylko poznać techniki i narzędzia delegowania oraz  wdrażać je w pracę, by zbudować silny zespół. Poznaj najlepsze praktyki biznesowe, pozyskaj narzędzia  pozwalające w pełni rozwinąć umiejętności szefa, menadżera.  Rekomenduje dwa szkolenia:


Zarządzanie zespołem i motywowanie pracowników. SZKOLENIE ON-line

 

KIEROWANIE ZESPOŁEM - nowoczesne techniki kierowania i motywowania pracowników

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Delegowanie


Dziękujemy Ci, że jesteś z nami.

Dajemy gotowe rozwiązania i narzędzia do pracy oraz wsparcie i motywację.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na newsletter.

Zostaw swój adres e-mail na vidi.superszkolenia.pl, a dodatkowo dostaniesz rabat na nasze szkolenia.

x
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach na blogu!

Zobacz podobne wpisy:
Zobacz wpis
Motywacja - wieczna moc
Jak obudzić swoją motywację? Jak odkryć swoją motywację? Co powoduje kryzys Twojej motywacji? [...]
Zobacz wpis
Jak Motywować Ludzi?
Jak motywować pracowników? Jak sprawić, by pracownicy w Twoim zespole mieli wiele energii i zapału do pracy, byli podekscytowani swoją rolą w firmie, istotna [...]
Zobacz wpis
Awansujesz w zespole i co dalej?
Zostajesz kierownikiem, szefem przełożonym GRATULUJEMY i życzymy trafności decyzji. [...]
Dodaj komentarz
To pole musi być wypełnione
To pole musi być wypełnione

To pole musi być wypełnione

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.