Jak skutecznie sprzedawać? Zestaw sprawdzonych działań.

Opublikowane 10 listopada 2020 przez Beata Kubicius w Strefa handlowca

Jak skutecznie sprzedawać?


Umiejętności sprzedażowe są tajemnicą skutecznego biznesu. Spotkania i rozmowy z klientami są częścią działań prawie każdego biznesu, dlatego też umiejętność sprzedaży jest jedną z najważniejszych, jakie warto posiadać. Dobra wiadomość jest taka, że jest to umiejętności, której możesz się nauczyć. Możesz wypracować sobie taki system pracy, który będzie działał z korzyścią dla Ciebie. 

Stosując określone zasady możesz zdecydowanie zwiększyć skuteczność swoich działań.POZNAJ PRODUKT!


 

POZNAJ PRODUKT, który sprzedajesz.  Aby skutecznie sprzedawać, musisz poznać swój produkt. Jeśli sam nie znasz doskonale swojego produktu,  to jakim cudem jesteś w stanie przekonać kogoś do jego zakupu. Znajomość produktu jego cech, parametrów mówi  o twoim profesjonalizmie.

 • Przeanalizuj wszystkie wady i zalety oferowanego przez ciebie produktu.

 • Poznaj jego słabe i mocne strony doskonale.

 • Musisz wiedzieć jak funkcjonuje i do czego się przydaje.

 • Jakie potrzeby klientów zaspokaja?

 
Dodatkowa wskazówka:

Warto również poznać konkurencje. Sprawdzić co oni oferują klientowi,  na co stawiają,  co ich wyróżnia na rynku. Jak działają?

 

Znajomość swojego produktu i znajomość produktów konkurencji, pomoże Ci radzić sobie z obiekcjami i ewentualnymi obawami klientów.


AVATAR IDEALNEGO KLIENTA


 

AVATAR IDEALNEGO KLIENTA, czyli  dokładnie określ swoją grupę docelową. To jest kluczowy czynnik sukcesu w sprzedaży. Poznanie profilu idealnego klienta to kamień milowy twojego działania. Masz 24 h każdego dnia, pracujesz 8 do 10 godzin, dlatego szanuj swój czas i pracuj z najlepszą grupą dla Ciebie. Tutaj odsyłam Cię do naszego artykułu: Dlaczego warto stworzyć Avatar idealnego klienta i jak go stworzyć. Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć. Wskazówki znajdziesz poniżej


Przeczytaj:  Dlaczego warto mieć określony avatar "idealnego klienta"?

Przeczytaj: Jak określić idealnego klienta?

 

BAZA KLIENTÓW.

Teraz jak już wiesz, jaka jest twoja grupa docelowa. Stwórz swoją bazę potencjalnych klientów. Wiem, możesz kupić bazę,  jednak moim zdaniem samodzielnie przygotowana baza, stworzona pod twój biznes na podstawie profilu idealnego klienta przyniesie Ci zdecydowanie więcej klientów niż zakupiona. 

Pamiętaj przy tworzeniu o segmentacji i analizie klientów, dzięki temu łatwiej będzie Ci nawiązywać kontakty handlowe, umawiać spotkania czy też przesyłać oferty.


 Z pomocą może Ci tutaj przyjść system CRM. Jeśli nie masz takiego systemu to wykorzystaj zwykły plik Excela, który jest doskonałym narzędziem do obsługi wszelkiego rodzaju baz danych. Dzięki Excelowi możesz posortować swoje kontakty, po segmentować je, klasyfikować, zapisywać notatki ze spotkań i ustalać kolejnej terminy rozmów.  Dzięki takiej bazie danych nic Ci nie umknie, na czas przygotujesz ofertę i  skontaktujesz z klientem w odpowiednim czasie.


Jak to zrobić przeczytasz wkrótce …na blogu.


Zapisz się na nasz newsletter a z pewnością dostaniesz informację o nowości! >>> ZAPISZ SIĘ


 

PIERWSZY KONTAKT! 

Znasz swój produkt. Znasz swoją grupę docelową. Masz stworzoną bazę potencjalnych klientów. Czas przejść do pierwszych kontaktów z potencjalnymi klientami. To czas sprawdzania i eliminacji. Dziś znacznie łatwiej jest zadzwonić lub napisać maila do klienta niż chodzić od drzwi do drzwi.  Dlatego rekomenduję wykorzystaj narzędzia, które masz pod ręką, czyli telefon. Moim zdaniem zdecydowanie lepiej się sprawdza niż e-mail, ponieważ łatwiej jest budować relacje rozmawiając niż po prostu wysyłać maila.

Bardzo ważne: przygotuj się do rozmowy z klientem, przygotuj sobie jakiś zarys schemat dobrej rozmowy telefonicznej. Nie mówię o tym, że masz czytać skrypt. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie schematu rozmowy, scenariusza, który możesz stale doskonalić. Wówczas jesteś w stanie przewidzieć tok rozmów i nią kierować, przygotować się na niespodzianki i przewidzieć pytania klienta, do których możesz się przygotować.  Dzięki rozmowie telefonicznej możesz zakwalifikować klienta i w szybki sposób zweryfikować, czy jest on bardziej, czy mniej potencjalny.


Dlaczego według mnie ten etap jest ważny?

   • Poznajesz klienta  (nie sprzedajesz od razu, tylko badasz możliwości - TO WAŻNE)

   • Weryfikujesz klientów i nie tracisz czasu na tych, którzy nie są zainteresowaniu dzięki temu masz czas na tych bardziej rokujących.  Nie bój się, że ominiesz kogoś ważnego.  Zawsze może wrócić do tych osób, z którymi nie spotkałeś się lub nie zrobiłeś prezentacji.  Masz już jakąś wiedzę na temat tych, którzy nie przeszli pierwszego etapu twojej eliminacji i  możesz ją wykorzystać z kolejnych działaniach związanych z pozyskaniem  nowych klientów.


SPOTKANIE/ PREZENTACJA HANDLOWA 


Brawo! Masz spotkanie lub zainteresowałeś klienta i masz prezentacje  na żywo, lub on-line. To spotkanie czy ta prezentacja jest twoją szansą na zawarcie transakcji.

 1. Przygotuj się!  Zacznij od tego, że zbierasz jak najwięcej istotnych informacji o kliencie. Dzisiaj jest to bardzo łatwe, wystarczy przeszukać Internet. 

 2. Przygotuj się do tego spotkania. Zacznij od ustalenia, co jest dla twojego klienta najważniejsze.  

 3. Przećwicz prezentacje i pytania. 

 4. Pomyśl, jakie klient  może mieć obawy.  

 5. Postaraj się zmienić wady swojego produktów zalety. 

 6. Wyróżnij się na tle konkurencji.

 7. Przedstaw dokładnie wszystkie omawiane szczegóły

 8. Zadbaj o to, żeby to była rozmowa dwóch partnerów biznesowych, a nie monolog wygłaszany z twojej strony

 9. Pamiętaj również o tym, że szata jednak zdobi człowieka.

 10. Ustal cel spotkania.

Ustal ile chcesz sprzedać, co chcesz sprzedać. Jakie jest minimum, które chcesz osiągnąć. Co najbardziej cię ucieszy, czyli Jakie jest twoje maksimum. Sprecyzuj co chcesz omówić i czego się chcesz dowiedzieć od klienta na tym spotkaniu.


W czasie spotkania masz jedno podstawowe zadanie: zainteresować swojego klienta korzyściami i pokazać mu idealne rozwiązanie jego problemów. Pokaż korzyści płynące z zakupu w jasny i zrozumiały sposób.ZAMKNIJ TRANSAKCJE


Teoretycznie wydaje się to takie oczywiste, ale bardzo wielu handlowców ma ogromną obawy przed zapytaniem się: co dalej robimy.

Nie zadają końcowego pytania: 

Czy odpowiada panu to, co przed chwilą zaprezentowałem

Ile sztuk pan zamawia itp


Techniki zamknięcia transakcji … wkrótce na blogu.

Jeśli chodzi o techniki zamknięcia sprzedaży zapraszam cię zapisz się na nasz newsletter, a z pewnością dostaniesz informację o nowości! >>> ZAPISZ SIĘ

OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA


Pamiętaj o OBSŁUDZE POSPRZEDAŻOWEJ.


Jak już pisałam we wcześniejszych artykułach, stały klient to skarb. Klient, który systematycznie zamawia to twoje dobro, o które musisz dbać. 

Klient musi na każdym etapie czuć wsparcie nawet po dokonaniu zakupu, wówczas na pewno wróci. Obsługa po sprzedażowa jest ostatnim i jednym z najważniejszych w całym procesie sprzedaży. Efektem bardzo dobrej obsługi po sprzedażowej są szanse na współpracę w  większym wymiarze czasowym.


Kolejny argument przemawiający za dobrą obsługą posprzedażową:

Łatwiej sprzedać osobie, która już raz kupiła. Zawsze mniej napracujemy się przy kliencie, którego chcemy przekonać do ponownego zakupu, i jest usatysfakcjonowany z naszych usług. Pamiętaj, że pozyskanie nowego klienta jest zdecydowanie droższe i trudniejsze niż utrzymanie obecnego, o którego należy się troszczyć. Budując długotrwałe relacje ze swoimi klientami zyskujesz stałych.🔹 Chcesz, by Twoje produkty sprzedawały się lepiej, ale nie wiesz, jak to osiągnąć?

🔹 Jak sprawić, by klienci sami zabiegali o Twoje usługi?

🔹 W jaki sposób uniknąć ciągłych negocjacji oraz schodzenia z ceny?

🔹 Dlaczego klienci uciekają, gdy tylko wspomnisz o cenie? Co możesz z tym zrobić?

🔹 Czego absolutnie unikać w kontakcie z klientami i co zrobić, żeby ich w sobie rozkochać?

 

Zapraszam na szkolenia dla handlowców gdzie oprócz sprawdzonych technik działania  poznasz sprawdzone techniki sprzedaży:  SZKOLENIA DLA HANDLOWCÓW

Dziękujemy Ci, że jesteś z nami.

Dajemy gotowe rozwiązania i narzędzia do pracy oraz wsparcie i motywację.

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na newsletter.

Zostaw swój adres e-mail na vidi.superszkolenia.pl, a dodatkowo dostaniesz rabat na nasze szkolenia.

x
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach na blogu!

Zobacz podobne wpisy:
Zobacz wpis
Jak szkolenia wpływają na firmę?
Jak pokazują liczne badania, pracownicy bardzo cenią szkolenia i możliwość rozwój. Zyskują na tym firma i pracownicy. Niezależne źródła pokazują, że dzięki szkoleniom rośnie sprzedaż [...]
Zobacz wpis
PROFESJONALNY HANDLOWIEC
Handlowiec może zwiększyć sprzedaż oraz realizacje zamówień, dzięki kilku technikom, które zaprezentujemy w niniejszym artykule. Te małe zachęty mogą być tym, czego potrzebujesz, aby [...]
Zobacz wpis
Zdenerwowany klient – profesjonalna obsługa trudnego klienta
W każdej branży spotykamy się z tzw. trudnymi klientami. Z łatwością wymienimy ich cechy. Są roszczeniowi, niemili, agresywni, łatwo wzbudzić w nich jakieś skrajne [...]
Dodaj komentarz
To pole musi być wypełnione
To pole musi być wypełnione

To pole musi być wypełnione

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze (2)
MO
Mike Oreon https://ijrfpioqqerjw.com 123 · 16 lutego 2022
Mike Oreon https://ijrfpioqqerjw.com 123
Twoja odpowiedź:
Uzupełnij wszystkie pola formularza
Odpowiedź została dodana. Będzie ona widoczna dla innych użytkowników po automatycznej weryfikacji.
LE
leo · 17 listopada 2020
-
Czy chciałbyś dołączyć do bractwa iluminatów, aby stać się bogatym i sławnym i zarabiać 1 milion dolarów jako nowy członek i 500 000 dolarów miesięcznie? jeśli tak, wyślij wiadomość do nas
czcigodny Wielki Mistrz (Lord Christopher) przez WhatsApp pod numerem 2349060959235 w celu inicjacji online. Wszyscy dzwonią, ale niewielu lub skontaktuj się z nami przez e-mail! Johnmark4074@gmail.com
Twoja odpowiedź:
Uzupełnij wszystkie pola formularza
Odpowiedź została dodana. Będzie ona widoczna dla innych użytkowników po automatycznej weryfikacji.